Ralfs Minkevičs
Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera
Pastāsti mazliet vairāk par sevi, ar ko ikdienā nodarbojies un kas Tevi ir atvedis uz Coworking
Es esmu Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) Kurzemes reģiona vadītājs. Mana pienākumi ir darboties visā Kurzemes reģionā ar mūsu LTRK biedriem un citiem uzņēmējiem. LTRK ir uzņēmēju atbalsts un balss palīdzot uzlabot uzņēmējdarbības vidi un uzņēmumu konkurētspēju. Bez tā es esmu arī uzņēmējs, darbojos uzņēmumā "Motiva Latvija" kā attīstības vadītājs. Mūsu uzņēmums nodarbojas ar markīzēm, žalūzijām, gudrajām mājām un gudrajām pilsētām.
Par Coworking Liepāja. Tā nu sanāk, ka vēsturiski mēs esam labi draugi ar Kurzemes Biznesa inkubatoru (KBI). 2015. gadā es pārcēlos no Rīgas uz Liepāju, un viens no pirmajiem cilvēkiem, ar ko iepazinos, bija Intars Zēns. Viņš mani uzaicināja uz inkubatoru. Tieši tajā laikā man bija nepieciešama palīdzība jau iepriekš minētā uzņēmuma "Motiva Latvija" izveidē. Tā kā uzņēmuma šūpulis ir Liepājā un darbojoties caur KBI pirmsinkubācijas procesu saņēmu nepieciešamos padomus un atbalstu. Arī Salvis Roga ir mans labs draugs un ar viņu kopā darbojamies LTRK. Kā tad nebūt Coworking Liepāja, ja vari būt ar tik labiem cilvēkiem? Tieši mēs, aktīvie, jaunie cilvēki Liepājā, turoties kopā, manuprāt, varam izdarīt daudz labas lietas.

Pastāsti mazliet vairāk par savu darbu "Motiva Latvija" un LTRK
Manas funkcijas šajā uzņēmumā ir menedžēt un vadīt visu attīstību, palīdzēt uzņēmumam augt, iekarot savu vietu tirgū, ņemot vērā manu pietiekami lielo dzīves pieredzi uzņēmējdarbībā, kas ir vairāk nekā 25 gadi. Man biznesa modeļi ir pietiekami skaidri, un es varu savai komandai nodot labas receptes, kādā veidā pirmajos trīs gados (kas ir grūtākais uzdevums) nostiprināties tirgū. Ir labi, ja jaunajiem uzņēmējiem blakus ir spēcīgāki cilvēki, mentori, līdz ar to savai komandai cenšos dot zināšanas un pieredzi.
Par LTRK, kā jau minēju, ikdienā mans darbs ir pastāvīgi darboties ar uzņēmējiem, arī ar projektu "Kurzemes biznesa klubs". Tas ir pasākuma formāts, kurā tiekamies sešās pilsētās visā Kurzemē. Reizi divos mēnešos vada kvalitatīvu pasākumu programmu, kura piesātināta ar dažādiem interesantiem notikumiem, kas palīdz veicināt uzņēmējdarbību, pacelt savu konkurētspēju.

Kas Tevi pamudinājis pievērsties uzņēmējdarbībai, un kas Tevi ir atvedis līdz tam, ar ko Tu nodarbojies šodien?
Šis stāsts ir apmēram pusotras stundas garš, bet nu labi... Es parasti lasu lekcijas jauniešiem par šo tēmu, kā man vispār uzņēmējdarbība ir veidojusies, un tā ir stundu gara lekcija. Faktiski es sāku savu uzņēmējdarbību jau 18 vai 19 gados. Man bija liela vēlme pašam būt neatkarīgam. Pirmie divi darbi man bija pārdošanas aģents, bet ļoti ātri sapratu, ka es 1996. gadā veidošu savu uzņēmumu kopā ar vienu partneri. Faktiski no tā laika ir bijuši vairāk nekā astoņi biznesa novirzieni. Man ir bijuši uzņēmumu augšupejas un arī bankroti vai kritumi. Bet tā visu šo laiku esmu bijis uzņēmējdarbības vidē, jo tas ir tas, kas mani visvairāk saista, – būt procesos, veidot tos, attīstīt, priecāties par darba augļiem, būt brīvam, veidojot pašam savu laiku, būt pašam atbildīgam par saviem ienākumiem, kas var būt vai nu nekas, vai tieši pretēji – daudz. Katram ir sava vieta, un katram ir dots darīt kaut ko citu.

Pats esi koprades biroja Turības biznesa HUB dibinātājs un vadītājs. Pastāsti, kādas priekšrocības saredzi darbam coworking?
Arī par šo varētu stāstīt daudz, es pat esmu uzrakstījis kursa darbu par coworking. Bet galvenais ir tas, ka šī ir pasaules tendence, kas jau no 2008. gada palēnām ieņem arvien lielāku nozīmi pasaulē. Koprades telpas, manuprāt, ir viens no pamatveidiem, kā nākotnē tiks organizēts biroju darbs. Tā ir fantastiska iespēja strādāt kopienā un būt vidē ar līdzīgi domājošiem cilvēkiem, ar līdzīgām vērtībām, vajadzībām. Labi, ka coworking ir dažādu nozaru un jomu, jo ir iespēja izvēlēties – doties pie radošajiem vai IT speciālistiem, vai uzņēmējdarbības vidē. Arī Turības biznesa HUB savā laikā veidoju, vadoties no šīm vērtībām, ka ir jābūt vienotiem, jārada kopīgas vērtības, jo coworking ir ne tikai telpas, bet arī vide. Pats coworking kā bizness nav tik rentabls kā tajā vidē radītie procesi un biznesi. Esot kopā, varam veidot daudz lielākas vērtības, nekā skatoties uz īres maksu mēnesī. Ņemot vērā, ka esam zem Turības zīmola, mums arī ir jāievēro Turības vērtības. Mums interesē visa veida biznesa cilvēki, kas galvenokārt vēlas iesākt vai izmēģināt savu biznesu. Mums ir arī pieejama mentoru klase, kur iespējams tikties ar mentoriem un darboties.

Pastāti mazliet vairāk par Motiva Latvija un LTRK turpmākajiem plāniem.
Motiva Latvija plāns ir turpināt darīt jau iesākto darbu un strādāt ar esošiem produktiem, bet arvien vairāk saprotam, ka, augot mūsu kompetencei, mēs spējam būt lielāki speciālisti konkrētās produktu grupās, līdz ar to mēs ejam iekšā arvien vairāk produktos ar lielāku pievienoto vērtību, kurās ir inženiertehniskie risinājumi, sākot ar pergolām, markīzēm un gudrajām mājām, beidzot ar sarežģītiem elektroinženierijas risinājumiem.
Ar LTRK mēs turpinām attīstīties, veidot arvien kvalitatīvākus pasākumus, lai biedriem būtu arvien interesantāk, strādājam pie tā, lai visās šajās sešās pilsētās būtu aktīva uzņēmējdarbības vide, un apkalpojam savus biedrus.

Made on
Tilda